۲۶ اسفند ۱۳۹۸
اسفند ۲۶, ۱۳۹۸

آداب‌ و رسوم خرید ‌کردن

اسفند ۲۶, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

آداب‌ و رسوم خرید ‌کردن

لذت خرید کردن همواره در تقابل با زحمت پول درآوردن تلقی می‌شود، بسیاری افراد بویژه بانوان از خرید کردن لذت می‌برند و گاهی پول خرج کردن برای خرید اجناس و کالاهای ریز و درشت به یک عادت یا بهتر بگوییم اعتیاد تبدیل می‌شود.

بر این اساس اغلب ما پس از خرید برخی کالاها به این نتیجه می‌رسیم که اصلا به آنها نیاز نداریم یا خرید آنها برایمان ضرورت خاصی نداشته است. حتی خرید برخی کالاهای ضروری نیز اگر با دقت و وسواس کافی صورت نگیرد، چیزی جز احساس زیان یا پول دور ریختن برایمان به ارمغان نمی‌آورد.

چند توصیه برای خرید
شکاک باشید: هر آنچه می‌بینید یا می‌شنوید را باور نکنید. زرق و برق اجناس پشت ویترین، در نگاه اول تضمینی بر کارایی و نیاز واقعی خریدار به تملک آنها نیست.

ـ اگر جنسی حراج شده به قیمت جدید آن توجه کنید و دوباره ارزیابی کنید که آیا این قیمت جدید به صرفه است یا نه؟ برخی اجناس در قیمت حراج نیز به ارزش واقعی نمی‌رسند و خرید آنها نسبت به پولی که می‌پردازید به صرفه نیست.

ـ‌ به تبلیغاتی نظیر بهترین «موقعیت خرید»، «اکازیون» یا «کمیاب» توجه نکنید و از بررسی و مقایسه غافل نشوید. خرید کردن بدون مقایسه قیمت و کیفیت همیشه اشتباه است.

ـ اجناس را به صرف آن‌که قیمتش را مناسب می‌دانید یا از آن خوشتان آمده، نخرید. افزون بر آن اولین نفری نباشید که یک جنس را بویژه در حراجی‌ها می‌خرید.

ـ برخی فروشندگان مهارت ویژه‌ای دارند که اگر شما قصد خرید هم نداشته باشید، جنسی را که اصلا به آن نیازی هم ندارید به قیمت بالا به شما می‌فروشند. مهارت آنها منفعت خودشان است و اگر به دنبال خرید موفق هستید، مهارت‌های خرید را در خودتان افزایش دهید.

اولین گام، کسب آگاهی درباره جنسی است که برای خرید آن تصمیم گرفته‌اید. بسیاری از افراد بدون آگاهی یا مشورت با آگاهان اقدام به خرید وسایلی نظیر دوربین عکاسی، گوشی تلفن همراه، لوازم منزل و… می‌کنند و معلوم است فروشنده جنسی را که روی دستش مانده به آنها تحمیل می‌کند.

ـ‌ اغلب خریدهای نامتعارف و به درد نخور هنگامی صورت می‌گیرد که فرد تحت تاثیر جمع خرید می‌کند. این جمع ممکن است دوستان و آشنایان همراه وی یا حتی غریبه‌هایی باشند که در محل خرید حاضرند.

ـ‌ هزینه‌های جانبی را فراموش نکنید. گاهی هزینه راه‌اندازی یک وسیله،‌ تمامی تخفیف‌ها را بی‌اثر می‌کند. درباره وسایل الکترونیکی و صوتی و تصویری نقش هزینه‌های بی‌حساب و کتاب را لوازم جانبی نظیر باتری، شارژر‌، مبدل‌ها و… به عهده دارند.
در میان برخی اصناف معروف است که سود کار در لوازم جانبی است. این وسایل جانبی گاهی اجناسی غیرضروری هستند که فروشنده با چرب‌زبانی پیشنهاد می‌کند و خریدار چون آگاهی کافی ندارد و از روی ترس یا برای پیشگیری از صدمات آن را می‌خرد.

ـ بازاریابان حرفه‌ای تلاش می‌کنند برای شما نیازی بیافرینند و چنین وانمود می‌کنند که با خرید محصولات آنها برخی کمبودهای اصلی و اساسی زندگیتان برطرف می شود. مهارت برخی از آنها به حدی است که خریدار گمان می‌کند از خواب غفلت بیدار شده و با خرید وسیله‌ای که پیشنهاد می‌شود، زندگی جدیدی را آغاز خواهد کرد!

ـ فراموش نکنید که با کمی بررسی و تعقل مبتکرانه می‌توانید پول کمتری خرج کنید و لذت بیشتری ببرید.

ـ در مقابل خرید اجناس غیرضروری مقاومت کنید تا برای تصاحب لوازم و خدمات ضروری پول کافی داشته باشید. با پول بیشتر می‌توانید لوازم ضروری با کیفیت‌تری بخرید و از این طریق هم مطلوبیت بیشتری کسب کنید و هم پس‌انداز بلندمدت داشته باشید.

ـ‌ دقت در خرید به معنای خسیس بودن نیست. هر کسی می‌تواند متناسب با درآمدش پول خرج کند و زندگی با کیفیتی داشته باشد. اما بی‌دلیل پول خرج کردن و در حقیقت پول هدر دادن نزد دیگران از ضعف شخصیتی و کمبود قدرت تعقل حکایت می‌کند.

ـ‌ برخی افراد هنگامی که استرس دارند یا حوصله‌شان سررفته برای خرید بیرون می‌روند. چنین احساسی به تناوب نزد اغلب افراد مشاهده می‌شود و در دنیای امروز به مشکلی عمومی با عنوان «اضطراب خرید» معروف است.

اگر پول‌هایتان را دوست دارید این مشکل را در خودتان شناسایی کنید و برای مقابله با آن مهیا باشید. ارزش پول به این است که به محض اراده قابل تبدیل به سایر اجناس است ولی پولی که صرف خرید اغلب کالاها می‌شود دیگر چنین قدرتی در اختیار نمی‌گذارد.

حتی خرید اجناسی که ارزش ذاتی دارند مانند طلا، نقره، ‌اوراق بهادار و… نیز با ضررهای جزیی و گاهی هنگفت همراه است و با این شرایط باید گفت هیچ چیز جای پول را نمی‌گیرد.

مطالب پیشنهادی از سراسر وب