۲۹ خرداد ۱۳۹۸
خرداد ۲۹, ۱۳۹۸

آشنایی کوتاهی با قالی اصفهان

خرداد ۲۹, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

آشنایی کوتاهی با قالی اصفهان

موزه یکی از مهمترین مراکز فرهنگی است که می تواند تاریخ سیر تحول و تکامل جامعه بشری را از هر وسیله دیگری بهتر و صریح تر معرفی می نماید. موزه ها از سرمایه های ملی و فرهنگی محسوب می شوند و متعلق به یک نسل خاص نمی باشند و هرچه قدمت و تنوع آثار موجود در آنها بیشتر باشد توجه بازدیدکنندگان و محققان را بیشتر به خود جلب می نماید.

موزه های آستان قدس رضوی از غنی ترین موزه های کشور و در ردیف مهترین مراکز فرهنگی و هنری مسلمانان بشمار می روند که آن مبین علاقه بیش از حد مسلمانان به هنر و فرهنگ است و به دلیل همجواری موزه ها با حرم مطهر و اماکن متبرکه از چنان جذابیتی برخوردارند که هر کس به مشهد مقدس و به زیارت امام رضا علیه السلام مشرف می گردد، بازدید از موزه های آستان قدس رضوی را مکمل زیارت خود می داند یکی از موزه های دیدنی و کم نظیر آستان قدس موزه فرش است که در این مختصر به آن می پردازیم.

این گنجینه در تاریخ ۱۸/۴/۱۳۷۷ توسط مقام منیع تولیت عظمای آستان قدس رضوی به منظور بازدید عموم علاقمندان، هنرمندان و بافندگان با زیربنای ۹۷۰ مترمربع، در دو طبقه مشتمل بر ۶۰ تخته قالی و قالیچه از مهمترین مراکز بافت چون: اصفهان، تبریز، کاشان، خراسان، کرمان، سنندج و… و انواع سوزن دوزی های نفیس چون گلابتون دوزی، قلاب دوزی، ده یک دوزی، معرق دوزی بر روی پارچه های ماهوت، حریر، اطلس، مخمل، ساتن و… از دوره صفویه را تاکنون در معرض دید علاقمندان قرارداده است.

از طرح های موجود بر روی این قالیها می توان به طرح های محرابی ( درختی، باغی ،گلدانی، قندیلی ،دورنما) لچک ترنج، افشان، افشان ترنج، بندی، ریز ماهی، تصویری، بته ( جقه، قبادخانی)، گلدانی و … اشاره نمود.

قالیهای نفیس این مجموعه از آثار اهدایی هنرمندان و استادان هنردوست و بنامی چون: شاه عباس صفوی ،ارجمند کرمانی، عمواغلی، محمدامین کرمانی، محمد نقاش مشهدی، محمد کرمانی، حسنخانی، حاج غلامحسین مرتضی زاده ، فیض الله صفدرزاده حقیقی ، یدالله صفدرزاده حقیقی ،حاج محمدصیرفیان ، حاج محمدنوبری،حسن نظامی دوست ،محمدعلی فلسفین، پوران مسگرزاده و…. می باشد که جلوه باشکوهی به این گنجینه داده اند.

● اصفهان
اصفهان، یکی از شهرهای مهم و تاریخی جهان است که همچون نگینی همیشه زنده بر بلندای گنجینهٔ بزرگ ایران می درخشد. هنرمندان اصفهان درطول تاریخ، علاقمندی خود را به صنایع دستی ازجمله قالیبافی، سوزن دوزی، کاشیکاری و … به اثبات رسانیده ودر جهت اعتلاء کمی وکیفی آن کوشش بسیار نموده اند بطوریکه امروزه در سایهٔ تلاش و پشتکار آنان، قالیهای زیبائی در این خطه از سرزمین پهناور ایران بافته می شود که به نحوی چشمگیر، توجه بازارهای جهانی وموزه های بزرگ دنیا را به خود جلب کرده است.

به لحاظ علاقمندی پادشاهان نخستین صفوی بالاخص شاه اسماعیل، شاه طهماسب و شاه عباس به هنرقالیبافی، نفیس ترین قالیهای ابریشمی وزربفت با طرح های بسیاربدیع بدست هنرمندان اصفهان بافته شده است .

حمایت و توجه شاهان صفوی به هنر و هنرمندان انگیزه ای بود تا از هر صنف و طبقه ای جذب کارگاههای بزرگ سلطنتی بویژه قالی بافی شوند بنابراین این دوره را می توان عصر شکوه وجلال قالی ایران نامید.نخستین کارگاههای قالی بافی ایران، درزمان شاه عباس کبیردراصفهان دایر گردید . اصفهان اززمانهای دوریکی ازمراکزطراحی نقوش زیبا ودل انگیز روی انواع صنایع دستی بویژه قالی بوده است .