۲۹ خرداد ۱۳۹۸
خرداد ۲۹, ۱۳۹۸

اگر ارامش قطعی می خواهید

خرداد ۲۹, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

اگر ارامش قطعی می خواهید

اگر در زندگی تان با استرس زیادی مواجه هستید بهتر است با آن کنار بیایید. برای این کار راه حل مشخص و ثابتی وجود ندارد که تضمین کند شما روز بدون استرسی خواهید داشت اما راه هایی وجود دارد که به کمک آنها می توانید استرس را مدیریت کنید.. تیتر خبرهایی که این روز ها مرتباً از سخت شدن شرایط اقتصادی منتشر می شود، مشکلات و اقساط خانه و ماشین، هزینه بالای اجاره خانه، ترافیک و همه مشکلاتی که هر روز با آنها دست پنجه نرم می کنید، استرس زا هستند و در بسیاری از ما سبب افزایش اضطراب و نگرانی می شوند و در نتیجه بالانس مواد شیمیایی عصبی در مغزمان تغییر می کند. استرس بر حافظه و میزان تمرکز دخالت می کند و سبب آشفتگی و عدم آرامش می شود که برای سلامت مغز بسیار مضر است و رویهمرفته آسودگی خاطر را بر هم می زند. در این مقاله چگونگی کنترل اضطراب را به طور مۆثر فرا می گیرید. همین طور راههای فروکش کردن اضطراب و ایجاد آرامش را یاد می گیرید.

اما اگر تحت استرس شدیدی هستید بهتر است علاوه بر خواندن این چند سطر با یک روانشناس هم مشورت کنید.

سلامت مغز = سلامت بدن

به طور میانگین افراد در روز ، ۶۰۰۰۰ فکر و عقیده را در ذهنشان تجربه می کنند و حدود ۸۰ درصد از اینها افکار منفی هستند. این تأثیرات منفی الگوها و رفتارها به طور ناخودآگاه است و باعث تحمیل بیماری بر بدن می شود. می توان با اظهار مثبت نگری آن هم به صورت مکرر، واکنش استرس را تغییر داد تا الگوی رفتاری «مثبت نگری» ملکه ذهن شود.

به جای استرس به خود القای قدرت و توانایی کنید: من قوی هستم، من سپاسگزارم، من از این طریق کسب موفقیت می کنم. این القائات مثبت را در کل روز تکرار کنید تا استرس را دگرگون و روش رفتاری نا خود آگاه شما تغییر یابد.

مواد محرک را کاهش دهید: استرس، نگرانی، بیخوابی و مشغولیت فکری به طور ثانویه با مصرف زیاد قهوه، ایجاد می شوند. محرک سیستم عصبی مرکزی بر خلاف نوشیدن زیاد قهوه، سعی در آرامش فکر و راحتی بدن دارد. از هم اکنون شروع کنید. سعی کنید تنها برای یک هفته مواد محرک را کاهش دهید. تا ببینید چگونه با کاهش مواد محرک، اثر استرس بر بدنتان کاهش می یابد.

حال سعی کنید قهوه را از برنامه غذایی حذف کنید و یا حتی بهتر، چای گیاهی بنوشید. همین طور نوشابه ها و نوشیدنی های دیگری که حاوی مواد محرکند را کاهش دهید.

از نوشتن کمک بگیرید: وقتی دچار استرس هستید و احساس می کنید در شرایط بدی قرار دارید، از نوشتن کمک بگیرید و احساس تان را درباره آنچه اتفاق افتاده روی کاغذ بیان کنید. مطالعات نشان داده است که نوشتن درباره تجربه های سخت و دردناک زندگی به کاهش استرس و اضطراب ناشی از پنهان کردن احساس ناخوشایند کمک می کند. نوشتن به فرد کمک می کند موضوع را درک کرده و آن را جزو تجربه های گذشته به حساب بیاورد. هنگام نوشتن می توانید بدون نگرانی درباره واکنش شنونده صادقانه به اتفاقاتی که در زندگی افتاده فکر کنید. بنابراین بهتر است برای سلامتی تان هم که شده دفتر مخصوصی برای این کار در نظر بگیرید و اتفاقات پراسترس زندگی تان را در آن یادداشت کنید. برای نوشتن محل ساکتی را انتخاب کنید. موقع نوشتن راحت باشید و به دستور زبان و جمله بندی مناسب فکر نکنید. دفتر را در جایی خصوصی قرار دهید و با خودتان صادق باشید.

تخمین زده شده ۷۰ درصد از سموم و ضایعات بدن از طریق دستگاه تنفسی از بدن خارج می شود. پس از هم اکنون تنفس عمیق را شروع کنید! پیشنهاد می شود در بخشی از برنامه هر روزتان ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در روز تمرین تنفس عمیق کنید. بدن در پاسخ به این تنفس عمیق آرامش می یابد. تنفس صحیح را یاد بگیرید

تنفس عمیق، اضطراب را فرو می نشاند: اگر در شرایط پر استرسی هستید، ممکن است متوجه تنفس کم عمق و تنفس دهانی خود شده باشید. متأسفانه، افراد بالغ زیادی در همه وقت تنفس کم عمق دارند، تا جایی که در طولانی مدت تنفس شکمی را از یاد می برند و مانند زمان کودکی تنفس می کنند.

این تنفس کم عمق دائمی، شرایط استرسی بدنی را تشدید می کند که این حالت بدن را به احساس استرس وا می دارد.

زمانی که یاد بگیرید همه روز تنفس عمیق کنید ــ یعنی تنفس از راه دیافراگم شکمی ــ استرس عمومی بدن را کاهش خواهید داد و به فواید دیگر ناشی از آن مثل کاهش فشار خون و ضربان قلب دست می یابید.

تخمین زده شده ۷۰ درصد از سموم و ضایعات بدن از طریق دستگاه تنفسی از بدن خارج می شود. پس از هم اکنون تنفس عمیق را شروع کنید!

پیشنهاد می شود در بخشی از برنامه هر روزتان ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در روز تمرین تنفس عمیق کنید. بدن در پاسخ به این تنفس عمیق آرامش می یابد. تنفس صحیح را یاد بگیرید.

علاوه بر تلاش برای کاهش استرس که سبب انضباط فکری ــ روحی می شود تمریناتی مانند تای چی، یوگا، کی گونگ و تمرینات فکری تمرکزی همگی به بهبود تنفس صحیح در زندگی روزمره تان کمک می کنند.

برای کاهش اضطراب از گیاهان کمک بگیرید: سنبل کوهی، که گاهی بعنوان «مسکن طبیعی» شناخته می شود برای تنظیم سیستم عصبی استفاده می شود و تنش، کج خلقی، خستگی عصبی و استرس و اضطراب قرن حاضر را کاهش می دهد. البته سنبل کوهی بعنوان یک داروی مسکن، اعتیاد آور نیست و بی خوابی را غیر از سستی صبحگاهی برطرف می کند که اغلب این سستی و بی حالی مربوط به وابستگی به تجویز داروهای خواب آور است.

دانه شیزاندرا هزاران سال است که در چین بعنوان داروی «احساس حیات بخش زندگی» شناخته می شود، باعث افزایش تحمل بدنی و تمرکز فکری می شود، در حالی که در همان زمان سبب آرامش بخشی و برطرف کننده ناراحتی می شود. این گیاهان را به شکل چای یا کپسول به هیچ وجه قبل از خواب استفاده نکنید. بسیاری از بیماران نتایج عالی از این اکسیر قوی آرامش گرفته اند. فرمول طبیعی همه گیاهان، روح و جان آدمی را آرامش می بخشند.

ماده مغذی گبا (GABA) را امتحان کنید: یک مغز سالم نیاز به تنظیم مواد شیمیایی عصبی بین تحریک عصبی و آرامش عصبی دارد. گبا (گاما امینو اسید باتیریک) عمده ترین فرستنده عصبی برای فرو نشاندن سیگنال های عصبی است که می تواند از رسیدنپیامهای مربوط به اضطراب و تشویش به مغز جلوگیری کند. اگر سطح گبا از میزان مورد نیاز خیلی کمتر باشد سبب افزایش اضطراب، بیخوابی، کج خلقی و افسردگی می شود.

پیشنهاد می شود وعده غذایی گبا شامل ماهی، بویژه ماهی ماکرل و سبوس گندم میل کنید یا بصورت روزانه ۲۵۰ تا ۵۰۰ میلی گرم قرص همراه با ویتامین B6 بخورید.

از سرو کله زدن برای کمک به افراد پر استرس بپرهیزید: اغلب ما در طی روز از خبرها و کارهای بد سرمان را به درد می آوریم. راهش این است که خود را از انجام کاری برای چنین اشخاصی رهایی بخشیم و به چنین شخصی که خاطر شما را مکدر می کند فقط در حال حرکت دست دهید و سعی کنید کمتر با او روبرو شوید.

پیشنهاد می شود به فرد دیگری کمک کنید و ذهنتان را به طور کامل به این فرد و نیازهایش متمرکز کنید. برای انجام کارهای خیر داوطلب شوید. این کار برای بهبود تمرکزتان و کاهش اضطراب و استرس شگفت انگیز است. و در عین حال اعتماد به نفس شما را افزایش می دهد.

سرزنده باشید، قوی و شاد زندگی کنید.