۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰
اردیبهشت ۲۵, ۱۴۰۰

بارداری

اردیبهشت ۲۵, ۱۴۰۰ ۰ دیدگاه

بارداری

منظور از بارداری یا حاملگی ، وضعیتی است که طی آن جنین یا اصطلاحا رویان در رحم زن شکل می گیرد. به طور کلی دوره بارداری ۹ ماه به طول می انجامد و با زایمان خاتمه می یابد. ( متخصص زنان در اهواز )

لازم به ذکر است که بارداری ، می تواند به دو حالت بارداری بی خطر یا بارداری پرخطر وجود داشته باشد.

مقصود از بارداری پرخطر ؛ حاملگی ای می باشد که در آن ، سلامت مادر و جنین بنا به دلایل مختلفی از جمله دیابت بارداری ، فشار خون بارداری ، بارداری دوقلو یا چند قلو ، نارسایی دهانه رحم و غیره در معرض خطر قرار دارد.

لذا در حاملگی های پرخطر ؛ جهت ایمن سپری نمودن دوران باروری و داشتن یک زایمان سالم ، نیاز به رعایت مراقبت های بیشتر تحت نظر متخصص زنان و زایمان وجود دارد.

دکتر فرزانه حسینی اصل متخصص زنان در اهواز ، از بهترین پزشکان حوزه زنان و زایمان در این شهر می باشند ؛ شما عزیزان در راستای دریافت بهترین خدمات مراقبتی دوران بارداری و نیز کلیه خدمات تشخیصی و درمانی حوزه زنان می توانید با اطمینان خاطر به مطب ایشان مراجعه نمایید.

چگونگی بارداری

زمانی که لقاح یا آمیزش جنسی میان زوجین اتفاق می افتد ، اسپرم مرد از دهانه رحم زن عبور کرده و به رحم راه می یابد.

اسپرم پس از ورود به رحم زن در جهت لوله های رحمی ( لوله های فالوپ ) حرکت خواهد کرد.

در صورتی که اسپرم با موفقیت به لوله های فالوپ و پس از آن به تخمک برسد و به آن نفوذ کند ، تخمک بارور می گردد.

توجه داشته باشید که پس از ورود اسپرم به تخمک ، جداره بیرونی تخمک ، تغییر یافته و بدین ترتیب مانع ورود اسپرم های دیگر می شود.

لازم به ذکر است که در لحظه لقاح ، ژن ها و همچنین جنسیت جنین نیز مشخص خواهد شد ؛ به طوری که چنانچه اسپرم دارای کروموزوم X باشد ، جنسیت جنین دختر و در صورتی که اسپرم دارای کروموزم Y باشد ، جنسیت جنین پسر خواهد بود.

علائم بارداری

از مهم ترین علائم بارداری می توان به موارد ذیل اشاره نمود :

سیکل ماهیانه با تاخیر مواجه می شود.
تورم در اندام ها رخ خواهد داد.
در برخی موارد فرد دچار سردرد خواهد شد.
فرد با حالت تهوع و استفراغ روبرو خواهد بود.
تغییرات خلق و خو و احساس خستگی از دیگر علائم بارداری می باشد.
در برخی خانم ها به دنبال بارداری ، یبوست و تکرر ادرار اتفاق می افتد.
از اختلالات خواب نیز می توان به عنوان یکی دیگر از علائم شایع بارداری اشاره نمود.

اهمیت مراقبت های قبل از بارداری

زوجین برای داشتن نوزاد سالم ، حتما باید علاوه بر رعایت مراقبت های بارداری ؛ نسبت به مراقبت های پیش از بارداری نیز توجه کافی داشته باشند.

زیرا در برخی موارد شاهد آن هستیم که به دنبال پاره ای اختلالات فیزیکی یا حتی مشکلات روحی در مادر ، تاثیرات مخربی بر روی روند بارداری ایجاد می شود و این امر ، سبب بروز مشکلات متعددی در جنین می گردد.

از این رو رعایت مراقبت های قبل از بارداری و شناسایی و درمان مشکلات و اختلالاتی که می توانند موجب تاثیر سوء بر بارداری شوند ، می تواند کمک شایانی به تولد نوزادی سالم کند.

نکاتی درباره مراقبت های قبل از بارداری

به عنوان مثال مصرف اسید فولیک ، پیش از اقدام به بارداری ؛ امری بس حائز اهمیت است و خانم ها باید قبل از اقدام جدی به بارداری و درست زمانی که قصد دارند بچه دار شوند این دارو را البته در صورت صلاحدید پزشک معالج خود به مصرف برسانند.

حال آن که متاسفانه اکثر خانم ها ، دو هفته بعد از به تعویق افتادن سیکل ماهیانه خود متوجه بارداری خویش می شوند ؛ لذا زمان طلایی مراقبت های قبل از بارداری را از دست می دهند.

از این رو اکیدا توصیه می شود زوجین عزیزی ، که تصمیم به بچه دار شدن دارند ؛ برای مشاوره پیش از لقاح به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایند و تحت نظر ایشان مراقبت های قبل از بارداری ، حین و پس از بارداری را پشت سر بگذارند.

سن مناسب بارداری

به طور کلی بانوانی که در سنین انتهایی باروری ، حامله می شوند ؛ در معرض بارداری پرخطر هستند و احتمال وقوع زایمان زودرس ، افزایش فشارخون بارداری ، دیابت بارداری ، افزایش ناهنجاری های کروموزومی جنین و اختلال در رشد جنین در آن ها وجود خواهد داشت ؛ لذا باید مورد توجه ویژه واقع شده و کنترل شوند.

همچنین بارداری در خانم های خیلی جوان ، نیز می تواند خطراتی به همراه داشته و منجر به زایمان زودرس ، کم خونی و مواردی از این قبیل شود.

بهترین سن بارداری در خانم ها ، ۲۰ تا ۳۵ سال می باشد.