۲۶ اسفند ۱۳۹۸
اسفند ۲۶, ۱۳۹۸

با انجام این چند اشتباه به کرونا مبتلا می‌شوید

اسفند ۲۶, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

با انجام این چند اشتباه به کرونا مبتلا می‌شوید

«عادت‌های اشتباه بهداشت فردی در بسیاری از مواقع ریشه در بی‌نظمی شخصیتی دارد و ویروس کرونا فرصت بسیار مناسبی برای شکستن و بازنگری این عادت‌های اشتباه فردی است.»


شکوفه اویار حسینی کارشناس و مشاور خانواده با بیان این مطلب ضمن تشریح برخی عادتهای اشتباه فردی که موجب انتقال ویروس کرونا می‌شود، گفت: «علی‌رغم ارائه آموزش‌های پیشگیرانه ممکن است برخی افراد، نکات بهداشتی را رعایت نکنند. علت این موضوع آن است که در بسیاری از مواقع افراد در عصر اطلاعات دچار مشکل دانشی نیستند بلکه عادت‌های اشتباه فردی آنها باعث می‌شود که نتوانند نکات بهداشتی را رعایت کنند. در حال حاضر افراد به این موضوع آگاه هستند که ویروس کرونا از طریق لمس اشیای آلوده و تماس دست با چشم، بینی و دهان وارد بدن می‌شود، اما می‌بینیم که علی رغم این اطلاعات، عادت‌های اشتباه فردی مانع از رعایت بهداشت شده و باعث می‌شود ویروس کرونا همچنان شیوع یابد. »
این مشاور خانواده در ادامه به ایسنا گفت:« به طور مثال فردی به هر دلیل ضروری یا غیرضروری در فضای عمومی حاضر می‌شود و در آن فضا با اشیای آلوده تماس پیدا می‌کند، اگر بعد از بازگشت به خانه، از روی عادت لباس آلوده به ویروس را بر روی صندلی بگذارد و سپس فرد دیگری از اعضای خانواده با آن لباس تماس پیدا کند می‌دانیم که ویروس منتقل می‌شود. آن فرد هیچگاه به این موضوع فکر نمی‌کند که لباسش توانسته انتقال دهنده ویروس باشد. »
بیشتر بخوانید پرسشها و پاسخهای مهم درباره ویروس کرونا

عادتهای اشتباه فردی خطرناک است؟
اویار حسینی در ادامه با اشاره به دیگر عادات اشتباهی که موجب انتقال ویروس کرونا می‌شود اشاره کرد و گفت:« ممکن است فردی که برای بنزین زدن به پمپ بنزین مراجعه می‌کند تنها به این موضوع توجه کند که پس از استفاده از دستگاه دست خود را به چشم، گوش و بینی خود نمی‌زند. شاید فرد در آن زمان دست خود را به صورتش نزند و پس از چند ساعت دستهای آلوده خود را بشوید اما باید توجه کرد که در آن زمان ویروس از طریق دست به فرمان منتقل شده و در زمان بعد که فرد از خودرو استفاده می‌کند ممکن است بعد از لمس فرمان آلوده، دست خود را به صورتش بزند و از این طریق ویروس وارد بدنش شود. برخی افراد نیز هستند که علی رغم استفاده از دستکش در فضای عمومی با همان دستکشی که ممکن است آلوده به ویروس کرونا باشد دست خود را به دهانشان می‌زنند. در واقع علی رغم آموزش‌های داده شده، عادت‌های رفتاری باعث می‌شود افراد بدون فکر کردن و به طور اتوماتیک‌وار این عادات اشتباه را طی روز تکرار کنند.»
به گفته او عادتهای اشتباه بهداشت فردی در بسیاری از مواقع ریشه در بی‌نظمی شخصیتی دارد. به عبارت دیگر افرادی که در زندگی نظم خاصی نداشته و از ابتدا عادت به رعایت نکات بهداشت فردی هنگام غذا خوردن، خروج و ورود به منزل و … نداشته‌اند، به نوعی باری به هرجهت زندگی می‌کنند.
بیشتر بخوانید راههای ایجاد آرامش در خانه در روزهای شیوع کرونا

او در ادامه در پاسخ به این سوال که مردم در مواجهه با افرادی که نکات بهداشتی را رعایت نمی‌کنند باید چه واکنشی نشان دهند؟ پیشنهاد کرد که برای ترک عادتهای اشتباه می‌توان کمپین‌های ارزیابی عادت‌های اشتباه فردی راه اندازی کرد و بر اساس آن کلیپ‌های طنز آموزشی را برای ترک عادت‌های اشتباه نمایش داد. او گفت:« در طنز، نقد ظریفی وجود دارد و باعث می‌شود افراد به رفتارهای خود فکر کنند. لذا تماشای اینگونه کلیپ‌ها باعث می‌شود افراد با روحیه شرکت در چالش‌های اجتماعی که دارند نکات بهداشتی را به یکدیگر تذکر دهند. تذکر مستقیم نوعی ترور شخصیتی است، اما با نمایش این کلیپ‌ها به نوعی همنوایی اجتماعی شکل می‌گیرد و میزان همکاری مردم افزایش می‌یابد.»