۲۶ اسفند ۱۳۹۸
اسفند ۲۶, ۱۳۹۸

تراژدی تولد لاکچری در۹۸/۸/۸ تکرار می شود

اسفند ۲۶, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

تراژدی تولد لاکچری در۹۸/۸/۸ تکرار می شود

۹۷/۷/۷را یادتان هست. همان روزی که زنان باردار برای زایمان در یک روز خاص در بیمارستانهای خصوصی صف کشیدند تا نوزادشان در یک تاریخ شیک و لاکچری به دنیا بیاید.
همان زمان دکتر علیرضا رییسی معاون بهداشتی وزیر بهداشت دستکاری در تاریخ تولد نوزادان و یا همان تولدهای تقویمی را فاجعه خوانده و تاکید کرده بود :«متاسفانه مشکلی که در برخی جوامع به ظاهر مترقی می‌بینیم این است که افراد تمایل دارند تاریخ زایمان و تولد نوزادشان را تغییر دهند و مثلا طبق روز ازدواج یا تاریخ دیگری که مد نظرشان است، زایمان را تنظیم کنند.

به همین دلیل مثلا اگر قرار است کودک‌شان در ۹۷.۷.۲۰ متولد شود؛ طوری برنامه‌ریزی می‌کنند که به صورت سزارین نوزاد را در ۹۷.۷.۷ به دنیا آورند تا تاریخ تولد جالبی از کار درآید، اما این کار فاجعه است و واقعا اینطور رفتار کردن با سلامت نوزادان و نسل آینده کشور نگران کننده است. دستکاری در تاریخ زایمان‌ها، میزان بستری نوزاد در NICU و حتی مرگ نوزادان را افزایش می‌دهد و واقعا باید خانواده‌ها را از این کار منع کنیم.» بیشتر بخوانید سزارین در تاریخ خاص تخلف بیمارستان است؟

زایمان پیش از موعد چه عوارضی دارد؟
دکتر زهره داوودی مقدم متخصص زنان، زایمان و ناباروری با اشاره به اینکه بهترین زمان زایمان در هفته ۳۹ و یا ۴۰ بارداری است درباره عوارض زایمان پیش از موعد به ایسنا گفت:« پس از کامل شدن ۳۹ هفته بارداری می‌توانیم زایمان سزارین را انجام دهیم و تنها وقفه‌ای دو تا سه روزه در این میان می‌تواند مجاز شمرده شود. زایمان پیش از هفته ۳۹ هفته و پس از هفته ۴۰ می‌تواند خطراتی داشته باشد که سلامت مادر و نوزاد را به خطر می‌اندازد.بروز مشکلات تنفسی برای نوزاد از جمله عوارضی است که حادث می‌شود. از آنجایی که نوزاد در جریان زایمان سزارین از مجرای زایمان رد نمی‌شود، مایع داخل ریه‌اش به خوبی تخلیه نمی‌شود و به همین دلیل در نوزادانی که به روش سزارین به دنیا می‌آیند احتمال بروز مشکل تنفسی حتی به شکل گذرا مشاهده می‌شود؛ حال در نظر بگیرید که قرار است سزارین پیش از موعد هم اتفاق افتد؛ پس بروز مشکل تنفسی به هیچ عنوان دور از انتظار نخواهد بود.زردی، مشکلات گوارشی و کولیک‌های نوزادی و افت قندخون در نوزادانی که زودتر به دنیا می‌آیند، بیشتر مشاهده می‌شود. نکته قابل توجه آن است که افت قندخون می‌تواند منجر به بروز تشنج نوزادی شود که عوارض دراز مدتی با خود به همراه دارد.مورد دیگری که شاید سالیان بعد به اثبات علم هم برسد این است که بچه‌هایی که زودتراز موعد مقرر به دنیا می‌آیند در سنین دبستان نسبت یه سایر همسالان خود با مشکلات بیشتری برای یادگیری مواجه می‌شوند.»