۰۹ آبان ۱۳۹۷
آبان ۹, ۱۳۹۷

تفاوت شقاق و بواسیر

آبان ۹, ۱۳۹۷ ۰ دیدگاه

تفاوت شقاق و بواسیر

رفتن به دستشویی و اجابت مزاج نباید کار دردناک و سختی باشد اما کسانی که مبتلا به شقاق و یا بواسیر باشند این کار را دردناک و عذاب آور می دانند. اگر اجابت مزاج های شما گاها دردناک و به سختی است می توانید با تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی به سرعت این موضوع را حل کنید. اما اگر موضوع تنها تغییر سبک زندگی نباشد چطور؟

اگر مبتلا به هموروئید یا بواسیر شقاق یا همان فیشر مقعد باشید چطور؟ مسلما طولانی شدن درد و ناراحتی و حتی مشاهده خون قرمز روشن و یا لکه لکه در کاسه توالت یا دستمال توالت نیازمند پی گیری دقیق است و لازم است به یک متخصص جراحی با تجربه برای حل مشکل مراجعه کنید و مطمئن شوید که بیماری خطرناکی سلامت شما را تهدید نمی کند.

شقاق و بواسیر  دو بیماری متفاوت در ناحیه مقعد هستند که دانستن اختلاف آنها از نظر علایم و تظاهرات و نحوه درمان به رغم شباهت های فراوان این دو بیماری ضروری است. در تشخیص افتراقی شقاق از بواسیر یا هموروئید ابتدا به تعریفی از این دو بیماری و سپس درمان های هر کدام می پردازیم.

 

تفاوت شقاق و بواسیر

 

شقاق چیست

شقاق یا فیشر ترک و یا زخمی است که در ناحیه ابتدای مقعد رخ می دهد که بسیار دردناک بوده و گاهاً با خونریزی مختصر موقع اجابت مزاج همراه است. علل ایجاد این زخم متفاوت است ولیکن در اکثر بیماران با تغییر اجابت مزاج از قبیل یبوست و یا اسهال شدید همراه است. شقاق یا فیشر گاها بر اثر تنگی اسفنگتر مقعد نیز بروز می کند. روش های درمانی که برای این بیماری در نظر گرفته می شود ابتدا تغییر عادات غذایی و فعالیتی است پس از ۳ روز اگر تغییری حاصل نشد متخصص جراحی عمومی برای شما دارو تجویز می کند و به مدت ۷ الی ۱۰ روز داروهای آنتی فیشر تحت نظر متخصص مصرف می شود. در مواقعی که بیمار به هیچ کدام از این روش های درمانی شقاق پاسخ ندهد عمل جراحی شقاق به او پیشنهاد می شود. بهترین روش جراحی شقاق جراحی با لیزر است که باید توسط متخصص جراحی عمومی و لیزر با تجربه انجام شود. دیگر روش های درمانی شقاق جنبه درمان موقت و تسکین موقت شقاق را دارد و درمان قطعی شقاق محسوب نمی شود.

بواسیر چیست

بواسیر یا هموروئید یکی از علل شایع خونریزی های روده بزرگ است. هموروئیدها اعضای طبیعی قسمت انتهایی روده بزرگ هستند که به دلایل متفاوت دچار عارضه هموروئید می شود و اصولاً در بروز هموروئید زمینه های ارثی و خانوادگی، بیماری های غددی، علل زمینه ای، تغذیه، شغل، آب و هوا، مسائل روانی، سن، دارو، عفونت، حاملگی، سرفه زیاد، زورزدن، استفراغ، و یبوست مؤثر هستند. همورئیدها یا بواسیر ها از لحاظ محل ایجاد به دو دسته هموروئید داخلی و خارجی تقسیم می شوند. تشخیص همورئید خارجی از شقاق کار ساده ای است زیرا هموروئید خارجی برآمدگی در خارج از خط دندانه ای مقعد است که بدون معاینه داخلی قابل تشخیص است. اما همورئید داخلی تا زمانی که بیرون نزند به راحتی قابل تشخیص نیست. انواع همورئید داخلی از درجات ۱ تا ۴ تقسیم می شود. توجه کنید منشا هر یک از بیماری های مقعد باید توسط متخصص تشخیص داده شود و تنها یک متخصص با تجربه است که می تواند این اطمینان را به شما بدهد که بیماری خطرناکی در ناحیه مقعد و رکتوم سلامت شما را تهدید نمی کند.

تفاوت های اساسی هموروئید و شقاق

یکی از علائمی که این دو بیماری را بسیار از یکدیگر متمایز کرده است نوع درد است. بیماران مبتلا به همورئید در طول روز احساس درد دارند اما بیماران مبتلا به شقاق تنها در هنگام اجابت مزاج درد و سوزش را احساس می کنند. اگر شما هر دو علامت درد را دارید ممکن است به  شقاق و بواسیر به طور همزمان مبتلا شده باشید.

یکی دیگر از تفاوت های اصلی بواسیر و شقاق در این است که عمده شقاق ها در همان مراحل اولیه و ۳ روز مراعات رژیم غذایی و مصرف ملین بهبود می یابند اما هموروئیدهای دردناک و به خصوص بواسیر بیرون زده که مانند گوشت اضافه از مقعد بیرون می زند باید روش های غیر دارویی را برای درمان قطعی آنها انتخاب کرد. معمولا این نوع بواسیر با لیزر و با روش هموروئیداکتومی برداشته می شوند. لیزر هموروئید یا بواسیر روشی است که به روزترین و مدرترین روش درمانی محسبوب می شود و نسبت به دیگر روش ها دوره نقاهت بسیار کوتاه تری دارد به همین دلیل امکان عود و بازگشت نیز نزدیک به صفر می شود.