۲۹ خرداد ۱۳۹۸
خرداد ۲۹, ۱۳۹۸

داستان کارتن پینوکیو از کجا آمد؟

خرداد ۲۹, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

داستان کارتن پینوکیو از کجا آمد؟

فکر می‌کنم همه شما، تا حالا، حداقل برای یک‌بار هم که شده، اسم پینوکیو را شنیده‌اید یا فیلم و کارتون این آدمک چوبی و دوست داشتنی را دیده باشید. پینوکیو که با هر دروغ دماغش درازتر و درازتر می‌شد، هر روز از مدرسه فرار می‌کرد و گول روباه مکار و گربه را می‌خورد.

تا به حال فکر کرده‌اید که پینوکیو از کجا آمده و چه طور این قدر مورد توجه بچه‌ها قرار گرفته است؟

حدود ۱۳۰ سال پیش، یک نویسنده معروف ایتالیایی به نام «کارلو کلودی» تصمیم به نوشتن یک داستان برای کودکان کرد. پس از مدت‌ها فکرکردن، داستان «ماجراهای پینوکیو» در ۱۶ قسمت، در یکی از مجلات کودکان در ایتالیا چاپ شد و با استقبال زیادی روبه‌رو گشت.

حتی خود کلودی فکر نمی‌کرد که این آدمک‌چوبی این قدر محبوب شود. در این ۱۶ قسمت هر هفته کودکان با یکی از داستان‌های پینوکیو روبه‌رو می‌شدند. یک سال بعد، به پیشنهاد دوستان کلودی، این داستان با یک سری تغییرات در یک کتاب چاپ شد.

داستان پینوکیو به زبان کودکان نوشته نشده است و کلودی در کنار خلق ماجراهای پینوکیو، به انتقاد از وضعیت سیاسی اجتماعی آن دوره ایتالیا نیز می‌پردازد.

به همین دلیل در پایان فصل ۱۵ کتاب پینوکیو به دلیل کارهای اشتباهش، کشته می‌شود! و از‌ آنجا که این پایان، بسیار دلخراش و ناراحت کننده بود، به اصرار ناشر این کتاب، «پری مهربون» وارد داستان شد تا پینوکیو را نجات بدهد.

بعدها فیلم و کارتون‌های زیادی از روی ماجراهای پینوکیو ساخته شد که سازندگان آن با فروش بالایی روبه‌رو شدند.

در تمام این سال‌ها، آدمک چوبی ساخته پدر ژپتو و دوست کوچولوی او، جینا، دوستان بدجنس‌اش گربه و روباه مکار، به شخصیت‌های مورد علاقه کودکان تبدیل شدند و البته هنوز هم این کارتون مورد علاقه بچه‌ها و بزرگ‌ترها است.