۰۷ آبان ۱۳۹۷
آبان ۷, ۱۳۹۷

زگیل مقعدی

آبان ۷, ۱۳۹۷ ۰ دیدگاه

زگیل مقعدی

زگیل های مقعدی توده ها یا برجستگی های کوچکی هستند که در پوست اطراف مقعد یا انتهای رکتوم دیده می شوند، به طور کلی زگیل های مقعدی ( که” کندیلما اکومینیت ” نیز خوانده می شوند ) بیماری نسبتا شایع و آزار دهنده ای است که می تواند علی رغم ناحیه اطراف مقعد سطوح اطراف دستگاه تناسلی را نیز آلوده نمایند.

گفتنی است نوع عفونت ویروسی در ناحیه مقعد می باشد که منجر به ایجاد زخم یا تاول ودر نهایت زگیل می شود، هر چند طبق تحقیقات به عمل آمده عامل اصلی پیدایش آن هرپس تایپ ٢ می باشد و در بیشتر موارد نیز از طریق تماس جنسی به فرد سالم منتقل می شود.

جالب است بدانیم که زگیل مقعدی در ابتدا به صورت لکه های کوچک ظاهر می شوند و اندازه آنها در برخی از موارد کوچکتر از نوک یک سوزن و یل حتی به اندازه یک نخود است که می تواند به سرعت رشد کند و بزرگ شود، همچنین زگیل های مقعدی برای افراد آلوده به آن احساس درد را به همراه ندارد از این رو ممکن است بیمار متوجه آلودگی و ابتلا به زگیل نشود.

تاریخچه بیماری زگیل مقعدی

بیماری زگیل مقعدی از قدمت بالایی برخوردار است به گونه ای که این بیماری حتی در مومیایی های مصری نیز شناسایی شده است و از سوی دیگر نیز در ادبیات باستانی ایرانی و به خصوص زرتشتی از زگیل مقعدی به عنوان عامل اصلی سرطان یاد شده که همواره با بیماری های سفلیس و سوزاک همراه بوده است.

بررسی آمار ابتلا به زگیل مقعدی

شایان ذکر است که عفونت های تناسلی با ویروس HPV یکی از شایعترین عفونت های انسانی است و بر اساس مطالعات انجام شده سالانه ۵٫۵ میلیون نفر در آمریکا به آن مبتلا می شوند، اما این در حالی است که از آمار ابتلا به این ویروس در ایران اطلاع دقیقی در دسترس نیست اما شواهد موجود نشان می دهد با توجه به تغییر الگوی رابطه جنسی در جوانان آمار ابتلا به ویروس HPV در کشور روز به روز در حال افزایش است.

بر اساس مطالعات جهانی حداقل ۷۵ درصد جمعیت در طول عمر خود به ویروس HPV آلوده می شوند اما با توجه به وضعیت سیستم ایمنی بدن، ممکن است حتی هرگز علامت دار نشوند یا در مدت زمان کوتاهی حتی بدون اقدام درمانی خاصی بیماری علامت دار نیز بهبود یابد، از این رو باید اذعان داشت که امکان ابتلا به زگیل مقعدی یا کندیلوما آکومینا در جمعیت عمومی تنها حدود یک درصد می باشد.

باید توجه داشت که زگیل مقعدی ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی است که در بیشتر موارد از طریق ارتباط جنسی منتقل می شود اما این در حالی است که صرفا رابطه جنسی نمی تواند دلیل بروز این بیماری تلقی شود، همچنین عامل بیماری ویروس اچ پی وی نیز می باشد.

همان گونه که می دانیم انواع متعددی از ویروس پاپیلومای انسانی وجود دارد، که برخی از آنها باعث ایجاد زگیل روی دستها و پا می شود و برخی دیگر سبب بروز زگیل های ناحیه تناسلی و مقعدی می شوند، به طور کلی زگیل در مردان در آلت تناسلی و کیسه بیضه ( اسکروتوم) و در زنان نیز در ناحیه واژن و نواحی تناسلی بروز خواهد کرد.

علایم زگیل مقعدی

آنچه مسلم است در بیشتر موارد بیماری مورد بحث، فاقد هر گونه علایم می باشد هر چند این احتمال وجود دارد که در برخی از افراد برجستگی هایی در اطراف مقعد مشاهده و احساس شود و حتی در بعضی اوقات بیمار با علایمی مانند احساس خارش، ایجاد خونریزی و یا احساس رطوبت در کانال مقعد مواجه خواهد شد.

جالب است بدانیم که فرد مبتلا به زگیل مقعدی در اکثر موارد با ضایعات برجسته، مسطح و یا آویزان به رنگ پوست، قهوه ای رنگ و یا سیاهرنگ همراه خواهد بود.

 

زگیل مقعدی

 

بررسی عوامل تاثیر گذار بر بروز زگیل مقعدی

همان گونه که می دانیم عوامل متعددی در بروز زگیل مقعدی موثر است که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.
• نقص ایمنی ( مانند دیابت و آلودگی به ویروس ایدز)
• پیوند اعضا و مصرف داروهای سرکوب کننده ایمنی
• سابقه سرطان یا دیسپلازی
• شرکای جنسی متعدد و تماس جنسی مقعدی
• مردان همجنس باز
• مصرف سیگار و الکل
• سابقه رادیوتراپی

نحوه تشخیص زگیل مقعدی

بدیهی است زگیل مقعدی را می توان با انجام معاینه توسط پزشک و همچنین بر اساس مشاهده پوست اطراف مقعد تشخیص داد همچنین می توان با استفاده از آنوسکوپ ( یک وسیله کوچک که داخل مقعد گذاشته می شود) کانال مقعدی را مشاهده و پی به وجود این بیماری برد.

اقدامات لازم برای کاهش انتقال بیماری زگیل مقعدی

• تا زمان بهبودی کامل زگیل مقعدی باید از ارتباط جنسی خودداری شود زیرا احتمال انتقال زیاد است.
• همچنین از خراشیدن و دستکاری ضایعات باید پرهیز نمود چرا که موجب انتقال آلودگی شده ویا ممکن است عفونت ثانویه باکتریایی روی دهد.
• رعایت بهداشت و تمیز و خشک نگه داشتن محل ضایعات به بهبودی کمک می کند.
• همچون سایر بیماریهای جنسی بهترین راه پیشگیری، ارتباط جنسی معقول و مطمئن است. داشتن بیش از یک شریک جنسی می تواند خطر ابتلا به زگیل مقعدی را افزایش دهد.
• از رابطه جنسی با افرادی که علائم بیماری های مقاربتی را دارند و یا ممکن است در معرض بیماری های مقاربتی باشند اکیدا باید خودداری شود
• از داشتن روابط جنسی آزاد و پر خطر باید پرهیز نمود اما در صورت داشتن اینگونه روابط حتما در مورد بیماری های مقاربتی باید اطمینان حاصل نمود.

نحوه پیشگیری از ابتلا به زگیل مقعدی

باید توجه داشت که بهترین روش برای پیشگیری از ابتلا به زگیل مقعدی ، محدود کردن تماس جنسی فقط به فرد غیر مبتلا است، هر چند در این میان استفاده از کاندوم نیز می تواند تا حدود زیادی از بروز بیماری جلوگیری کند هر چند باید خاطر نشان کرد که کاندوم به طور کامل از بروز این بیماری پیشگیری نمی کند چون که نمی تواند تمام آلت تناسلی مرد را پوشش دهد.
ازسوی دیگر استفاده از واکسن نیز می تواند مانع از بروز زگیل مقعدی شود، جالب است بدانیم که امروزه دو نوع واکسن برای HPV وجود دارد که هر کدام تنها برای یک نوع خاصی از ویروس HPV موثر است.

نحوه درمان زگیل مقعدی

آنچه مسلم است روش های متعددی برای درمان زگیل های مقعدی وجود دارد، که متناسب با محل بروز ، تعداد و اندازه زگیل ها نحوه درمان نیز تغییر می یابد، بدین معنا که در صورت بروز زگیل کوچک آن را می توان با استفاده از داروهایی مانند bichloracetic acid و یا podophyllin درمان نمود، هر چند این داروها به صورت محلول هایی هستند که روی زگیل ها مالیده میشوند تا باعث تحلیل رفتن آنها شود که البته این اقدام باید در مطب یا درمانگاه( توسط متخصصین پوست) انجام شود که تنها به چند دقیقه وقت نیاز دارد، اما در مقابل باید در جلسات متعدد و طی چندین هفته به صورت مستمر اقدام به انجام آن نمود.

از دیگر روش های درمانی زگیل مقعدی می توان به کوتریزه کردن( یعنی سوزاندن) زگیل ها و یا برداشتن از طریق جراحی اشاره نمود. هر چند باید اذعان داشت که از طریق جراحی به راحتی می توان به در مان موثر دست یافت.

باید توجه داشت که در صورت بروز تعداد زیادی زگیل در یک ناحیه امکان انجام جراحی وجود دارد هر چند انجام جراحی به صورت سرپایی و در مطب و یا درمانگاه انجام می شود لذا دیگر نیازی به بستری شدن بیمار وجود ندارد.

در مورد زگیل های داخل مقعد نیز توصیه می شود که سوزانده شود و یا اینکه از طریق جراحی برداشته شود.

انواع روش های درمان زگیل مقعدی

• کرایو تراپی( منجمد کردن): این روش درمان به طور معمول با درد همراه است و همچنین احتمال بازگشت دوباره بیماری بالا می باشد و در ضایعات کوچک کاربرد دارد.
• محلول موضعی پودوفیلین: این روش برای ضایعات کوچک و با تعداد کم به صورت سرپایی تجویز می شود و معمولا میزان عود آن کمتر از فریز کردن است ولی در بسیاری از افراد قابل استفاده نیست چرا که با درد زیادی همراه است.
انواع روش های جراحی زگیل مقعد
جالب است بدانیم که زگیل های تناسلی مقاوم یا بزرگ را باید با یکی از روش های جراحی نظیر الکتروسرجری (کوتر) ،رادیوسرجری (آر اف جراحی) و یا لیزر درمان نمود که در ادامه به شرح مختصر آن می پردازیم.
• کوتر: در این روش با استفاده از جریان برق زگیل را سوزانده و از بین می برد اما اسکار بسیار زیادی برجای می گذارد ، لذا امروزه کمتر از این روش استفاده می شود، در این روش درمانی میزان خونریزی بسیار کم است اما در مقابل بیمار درد زیادی را تجربه می کند.
• آر اف : این روش برای ضایعات بزرگ با تعداد کم قابل استفاده است. معمولا اسکار خیلی کمی برجای می گذارد و درد یا خونریزی بسیار کمی دارد
• لیزر: این روش به عنوان یکی از بهترین روش های درمان زگیل مقعدی قابل استفاده در انواع زگیل تناسلی بزرگ و زگیل مقعدی بزرگ و متعدد است. درد و خونریزی بسیار پائین است و احتمال بازگشت دوباره بیماری از طریق این روش بسیار اندک می باشد.

بدیهی است در اکثر موارد درمان زگیل مقعدی بدون نیاز به بستری شدن و در یک مرحله با لیزر قابل انجام است اما سایر روش ها ممکن است چندین مرحله نیاز به درمان داشته باشد.

عوارض ابتلا به زگیل مقعدی

گفتنی است اگر عامل ایجاد کننده زگیل مقعدی HPV از نوع پر خطر باشد احتمال بروز سرطان مقعد یا سرطان های دیگر آلت تناسلی وجود دارد،چرا که بر اساس مطالعات صورت گرفته چنانچه ویروس پرخطر عامل زگیل مقعدی باشد در ۷۵ درصد موارد احتمال بروز بدخیمی ها در ناحیه مقعد و روده بزرگ مطرح خواهد شد .
بنابراین بهتر است بررسی های لازم برای ارزیابی ضایعات مشکوک صورت گیرد چرا که در برخی از اوقات زگیل مقعدی به داخل رکتوم گسترش می یابد و می تواند زمینه را برای رشد برخی از ضایعات بدخیم رکتوم و روده بزرگ فراهم نماید لذا در اینگونه موارد معمولا باید علاوه بر نمونه برداری و سروتیپ ویروسی کولونوسکوپی و ارزیابی های داخلی نیز انجام شود.

احتمال بازگشت بیماری زگیل مقعدی

توصیه می شود برای عدم بازگشت بیماری تا چند ماه پس از انجام به طور تحت نظر پزشک قرار بگیرد و دستور العمل های لازم را با دقت انجام دهید همچنین از انجام سکس با افراد مشکوک مبتلا به بیماری های واگیردار نیز خودداری نمایید.